16
Rugsėjo 2021

Gydytoja dietologė apie sveikesnę vaikų mitybą: riešutai vietoj saldumynų

Daugelis suprantame, kodėl svarbu sveikai maitintis, tačiau subalansuota mityba ne vienam vis dar skamba kaip iššūkis. Visgi šie klausimai itin aktualūs tampa pagausėjus šeimai, kuomet sveikatai palankios mitybos principus bandoma formuoti savo vaikams. Specialistų teigimu, ugdyti tinkamus vaikus mitybos įpročius būtina jau nuo mažų dienų, kad neteisingi valgymo įpročiai neatsilieptų vyresniame amžiuje. Sveikos mitybos pagrindų išmanymas padeda užbėgti problemoms už akių: išvengti nutukimo, cukrinio diabeto, virškinamojo trakto ir kitų sveikatos problemų, kurios pastebimos ne iškart, bet pasireiškia laikui bėgant. 

Nuo ko pradėti, kokių klaidų vengti ir kokių principų laikytis, kad vaikas būtų ne tik sotus ir sveikas, bet ir laimingas, rinkdamasis riešutus vietoj saldumynų?
Rodykite pavyzdį. Pasak gydytojos dietologės Eglės Kliukaitės-Sidorovos, šeimos ir vaikų mitybai vadovauja suaugusieji, kurie savo pavyzdžiu vaikams formuoja atitinkamus įpročius – geresnius ar blogesnius: „Norėdami, kad vaikai maitintųsi sveikai, tėvai, pirmiausia, patys turi valgyti sveiką maistą ir turėti sveikus mitybos įpročius, kitu atveju, visi siekiai pagerinti vaikų mitybą nueis perniek“, – įsitikinusi gydytoja. Specialistė akcentuoja, jog patys tėvai turėtų kurti šeimos valgymo tradicijas, „kažkuriuo metu šeima turėtų skirti laiko valgyti visiems drauge prie stalo, ramiai, neskubant, pabendraujant, be pašalinių trukdžių“, – įsitikinusi E. Kliukaitė-Sidorova.     
Ne draudimas, o žaidimas. Gydytojos teigimu, draudimu ir kritika nieko nepasieksime – norint vaikams diegti sveikos mitybos vertybes, teks pasisemti žaismingų ir išradingų sprendimų: „Labai svarbu vaikus palaipsniui integruoti į sveikos mitybos procesą – iš vakaro pasikalbėkite, kaip atrodys kitos dienos pusryčiai ar vakarienė. Kad racionas būtų kuo įvairesnis, naudinga sudaryti mitybos planą ir visiems šeimoje jį aptarti. Geriausias planas tas, kuris sumaniai atitinka kiekvieno šeimos nario poreikius, todėl net ir norint iš raciono pašalinti vaikų mėgstamą, bet sveikatai nepalankų produktą, svarbu nepersistengti – tam tikrų produktų suvartojimą mažinti palaipsniui, be streso. Pokyčius ugdykite susitardami, o ne piršdami savo nuomonę“, – patarimais dalijasi specialistė.
Kurkite receptus. Sveikesne mityba vaikus sudominti galima juos įtraukiant į gamybos procesą, drauge kuriant receptus ir edukuojant, kuriant patrauklius patiekalų pavadinimus: „Labai svarbu vaikus pratinti naujų maisto produktų paragauti, o patiekalus keisti, kad nenusibostų. Pavyzdžiui, šeimos vakarienių meniu gali būti labai įvairus – jei pietums valgėte makaronus, vakarienei rinkitės troškinį, sriubą, salotas su riešutais, sėklomis, žuvimi, paukštiena ar sūriu. Tinkami pasirinkimai dienos meniu – kiaušinis su avokadu, lęšiai, avinžirnių kotletukai, pagardinti daržovėmis, jogurtiniu padažu, varškės keksiukai su sėklomis, vaisiais“.
Planuokite. Pasak gydytojos, vaikai neturi patirties, kokį poveikį maistas turi jų organizmui, todėl mes, suaugusieji, turime užtikrinti, kad vaikas gautų kokybiško maisto. Tam labai padeda mitybos planas – iš pradžių gali atrodyti, jog maitintis pagal planą sudėtinga, tačiau atsirinkus tam tikrus produktus vėliau jų paieškai reikia skirti daug mažiau laiko. Planas turėtų apimti įvairias produktų grupes – vaisius, daržoves, ankštinius, sėklas, riešutus, liesesnius nesaldintus pieno produktus, liesą mėsą, paukštieną, žuvį. Reikėtų vengti druskos, mažinti cukraus, sočiųjų riebalų, kurių gausu riebiuose pieno produktuose, pusfabrikačiuose, vaikų mėgstamose dešrelėse ir kt. Vaikai turi valgyti ne mažiau 3 pagrindinius subalansuotus valgymus per dieną ir 2–3  užkandžius“.
Venkite cukraus. Pasak gydytojos, labai svarbi ir komunikacija: „Neretai, sveikas maistas vaikams asocijuojasi su neskaniu maistu, todėl nebūtina sveikuoliško torto pristatinėti kaip tokio – pirmiausia duokite paragauti. O išmanių būdų, kaip saldumynus keisti kitais, alternatyviais, produktais – apstu: cukraus dalį galima pakeisti riešutais, džiovintais vaisiais be pridėtinio cukraus. Žinoma, kiekvienas produktas turėtų turėti savo normas, tad ir džiovintais vaisiais nereikėtų piktnaudžiauti. Neužmirškite ir šviežių vaisių, uogų“.
Pasak riešutų ir džiovintų vaisių gamintojos „Arimex“ kokybės ekspertės Vaidos Prokopimienės, vartotojų apklausų rezultatai rodo, jog riešutai ir džiovinti vaisiai be pridėtinio cukraus yra vienas populiariausių saldumynų pakaitalų: „Šeimos riešutus ir džiovintus vaisius dažniausiai renkasi kaip sveiką užkandį, taip pat išvykų, kelionių metų, dažnai šie produktai tampa ir puikiu desertu šventiniam stalui bei jo patiekalų ingredientu. Palankiausi sveikatai neapdoroti riešutai arba sausai skrudinti, jokiu būdu nesūdyti, reikėtų vengti ir riešutų su druska ar cukrumi, o džiovintus vaisius rinktis be pridėtinio cukraus“, – svarbiausius aspektus įvardija ekspertė.